1861 р. Перший український журнал Основа. Тираж 900 шт. Велика рідкість. Журнал написаний сучасною українською мовою, більше 160 років тому.
В ЧОМУ УНІКАЛЬНІСТЬ ЖУРНАЛУ
Журнал виходив лише один раз на місяць, і то тільки 1,5 роки з січня 1861 р. до вересня 1862 р., тобто вийшло загалом лише 19 випусків, Ви бачите перед собою один з цих випусків, тираж кожного випуску 900 шт., до наших днів дійшли одиниці, а в доброму стані взагалі рідкість. Деякі статті були росіською мовою, але все одно про Україну чи українців.
У створенні журнали брали участь:
МЕТА ЖУРНАЛУ
У центрі уваги публіцистів «Основи» було завдання формулювання особливої української ідентичності, з увагою до питання про самостійність української мови, а також до історії і проблеми національного характеру. Таким чином, центральною темою було питання української мови, особливо її використання під час викладання.
М. Костомаров писав етнографу та славісту О. Котляревському: «Олександр Олександрович! Необхідно написати велику, вчену, філологічну роботу, де показати, що „южнорусское наречие“ є самобутньою мовою, а не неорганічною сумішшю російської мови з польською. Це необхідно, від цього залежить наша справа».
П. Куліш став найпалкішим пропагандистом доцільності домагатися дозволу видання українського часопису. 1857 р. П. Куліш просив на те грошей у Григорія Галагана, а згодом і у Василя Тарновського.
ЗНАЧЕННЯ ЖУРНАЛУ В ІСТОРІЇ УКРАЇНИ
У 1861—1862 рр. часопис «Основа» був головним осереддям гуртування українських національних сил і своєрідним центром україністики. Журнал охоплював своїм змістом практично усі галузі життя українців. Журнал став дієвою силою політичного відродження України та засобом «пробудження» політичної свідомості українців.
Характеристика книги
ДЕФЕКТИ
Потертості обкладинки, перші дві сторінки відсутній верх листа. Загалом стан відмінний, для книги таких років.